Metamorfoza ulicy Dworcowej w Katowicach - powrót do świetności historycznej arterii miasta

Czas czytania: 
3
 min
Opublikowane: 

Ulica Dworcowa w Katowicach, niegdyś wiodąca do głównego dworca kolejowego, odzyskuje swój dawny blask dzięki kompleksowej rewitalizacji. Ten ambitny projekt przywraca historyczny charakter i znaczenie tej niezwykle istotnej arterii miasta, która przez lata utraciła swoją świetność.

Jak wynika z materiałów archiwalnych, kamienice wzdłuż ulicy Dworcowej wzniesiono w latach 50-70. XIX wieku, a przez dziesięciolecia sprawowały funkcje użyteczności publicznej oraz siedziby dyrekcji kolei i jej agendy. Bogate zdobienia, gzymsy i balkony nadawały im reprezentacyjny wygląd. Jednak lata zaniedbań i przypadkowych przebudów zatarły pierwotny charakter tej zabudowy.

fot. archiwum prywatne
Wizualizacja rewitalizacji (Opal Maksimum)

Metamorfoza tej części centrum Katowic rozpoczęła się od rewitalizacji zabytkowych budynków przy Dworcowej 2, 4 i 6, które należały do kompleksu Starego Dworca. Kolejno odnowiono pozostałe obiekty w tym kwartale, a budynek przy Dworcowej 8, obecnie będący siedzibą Cluster Offices, odzyskał dawną świetność jako jeden z ostatnich w ramach tego przedsięwzięcia zainicjowanego w 2015 roku przez firmę Opal Maksimum.

Równolegle, w latach 2015-2023 katowicka Grupa Epione nabyła 11 sąsiadujących kamienic od różnych właścicieli. Jak tłumaczy prezes Narcyz Wrześniewski, zauroczyły go ich położenie, wygląd i otoczenie, a także sentymentalne wspomnienia z czasów pracy w tamtejszej przychodni. Pierwotne plany otwarcia ośrodka medycznego zweryfikowały decyzje władz miejskich, które postanowiły stworzyć z placu dworcowego "miejski salon".

W rezultacie, w ramach inwestycji o nazwie "Kwartał Dworcowa" Grupa Epione zdecydowała się na kompleksową rewitalizację zabytkowych kamienic. Wyzwaniem było przywrócenie budynkom dawnej świetności przy jednoczesnym wprowadzeniu nowych funkcji, które wzmocnią atrakcyjność centrum miasta.

Architekci z pracowni Konior Studio, znani m.in. z projektu NOSPR-u w Katowicach, opracowali koncepcję odtworzenia pierwotnego charakteru fasad. Zostaną zrekonstruowane bogate zdobienia i detale, a nadbudowę zastąpi nowoczesna struktura nawiązująca do historycznej zabudowy. We wnętrzach przebudowanych kamienic powstaną przestrzenie biurowe, lokale usługowe i dwa hotele należące do sieci Marriott International, oferujące łącznie niemal 250 pokoi.

Wizualizacja Hotelu Mariott International

Ta imponująca rewitalizacja ma nie tylko przywrócić świetność historycznej zabudowie, ale także tchnąć nowe życie w tę część centrum Katowic. Ulica Dworcowa stanie się prawdziwą wizytówką miasta, odzwierciedlającą jego bogactwo historyczne, kulturalne i ekonomiczne. Kompleksowa metamorfoza tego kluczowego kwartału pozwoli na zachowanie dziedzictwa przeszłości przy równoczesnym wpisaniu go w nowoczesne potrzeby i trendy rozwoju miasta.

Więcej informacji na temat fascynującej metamorfozy ulicy Dworcowej w Katowicach można znaleźć na portalu wkatowicach.eu: https://www.wkatowicach.eu/informacje/index/Metamorfoza-ulicy-Dworcowej-w-Katowicach.-Kamienice-odzyskaja-dawny-blask-powstana-tez-hotele-marki-Marriott-International-Zdjecia/idn:6339

Cluster w budynku przy ul. Dworcowej 8 zajmuje ponad 2.000 m2 powierzchni, którą oferuje na wynajem w formie biur serwisowanych i przestrzeni coworkignowych.

Biuro Cluster Offices przy Dworcowej 8

Zobacz więcej artykułów